
M2018/02812/Kl
M2018/02865/Kl m.fl.
Se bilaga 1
601 76 Norrköping
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2019 för Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut och nedan angivna anslag.
VERKSAMHET
1 | Mål och återrapporteringskrav |
1. SMHI ska redovisa utfall inklusive träffsäkerhet inom myndighetens varningsverksamhet. Utvärdering av varningsverksamheten samt genomförda förbättringsåtgärder ska redovisas. Metod för redovisning av träffsäkerhet ska följa det förslag som myndigheten har redovisat (dnr M2016/02197/Kl).
2. SMHI ska redovisa träffsäkerhet och genomfördra förbättringsåtgärder inom myndighetens väderprognos. Metod för redovisning av träffsäkerhet ska följa det förslag som myndigheten har redovisat (dnr M2016/02197/Kl).
3. SMHI ska redovisa hur myndigheten har använt tilldelade medel från anslag 1:10 Klimatanpassning – del till SMHI, utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård, vilka insatser som har genomförts och en bedömning av vilka effekter insatserna har fått. I detta ska särskilt följande framgå:
- vilka aktiviteter som vidtagits inom ramen för Kunskapscentrum för klimatanpassning samt sekretariatet för Nationella expertrådet för klimatanpassning,
- en redovisning av SMHI:s arbete med stigande havsnivåer, klimateffekters påverkan på havsmiljön, vattenuttag samt åtgärder för att motverka vattenbrist i ytvattentäkter, och
- en redovisning av hur samverkan har skett med andra myndigheter inklusive länsstyrelser samt kommuner.
3 | Uppdrag |
Prognoser
SMHI ska redovisa prognoser för 2019–2022 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Prognoserna lämnas i Hermes.
17 januari
15 februari
2 maj
29 juli
25 oktober
Moderna beredskapsjobb i staten
SMHI ska senast den 5 april 2019 redovisa till Statskontoret hur SMHI under 2018 har bidragit till att anställa personer vid myndigheten som står långt från arbetsmarknaden, inklusive nyanlända (moderna beredskapsjobb). Redovisningen ska ske enligt närmare instruktion från Statskontoret.
Pågående uppdrag
Praktikplatser åt personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga 2016–2020
1. Regeringen har uppdragit åt SMHI att under tiden den 1 april 2016 – den 31 december 2020 ställa praktikplatser till förfogande åt Arbetsförmedlingen och ta emot arbetssökande personer med funktionsnedsättning från Arbetsförmedlingen för praktik. SMHI ska senast den 1 april 2019, den 1 april 2020 och den 15 januari 2021 redovisa till Statskontoret hur uppdraget genomförs och vilka resultat som nåtts enligt instruktion från Statskontoret (dnr A2016/00216/A och A2018/00925/A).
Praktikplatser åt nyanlända arbetssökande 2016–2020
2. Regeringen har uppdragit åt SMHI att under tiden den 1 april 2016 – den 31 december 2020 ställa praktikplatser till förfogande åt Arbetsförmedlingen och ta emot nyanlända arbetssökande från Arbetsförmedlingen för praktik. SMHI ska senast den 1 april 2019, den 1 april 2020 och den 15 januari 2021 redovisa till Statskontoret hur uppdraget genomförs och vilka resultat som nåtts enligt instruktion från Statskontoret (dnr Fi2016/00386/ESA och Fi2018/01701/ESA).
Medverkan i genomförandet av EU:s strategi för Östersjöregionen och dess handlingsplan
3. Regeringen har uppdragit åt SMHI att aktivt bidra till att genomföra EU:s strategi för Östersjöregionen (EUSBSR) i enlighet med kommissionens handlingsplan KOM(2009)248 i sin uppdaterade form den 10 september 2015 genom SWD(2015)177. SMHI ska senast den 31 januari 2019 och den 31 januari 2020 lämna en redovisning till regeringen (Miljö- och energidepartementet) med kopia till Tillväxtverket över genomförandet av uppdraget från föregående kalenderår. Av redovisningen ska framgå hur SMHI har genomfört sitt uppdrag, vilka delmål i strategin som myndigheten förhåller sig till, vilka samarbeten myndigheten har ingått, projekt som myndigheten deltar i och hur arbetet kan utvecklas (dnr M2016/00090/Nm).
FINANSIERING
4 | Anslag |
4.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård
1:9 | Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut (Ramanslag) |
Disponeras av Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut | 248 115 |
ap.1 | SMHI (ram) | 248 115 |
1:10 | Klimatanpassning (Ramanslag) |
Disponeras av Lantmäteriet | 10 000 |
ap.3 | Klimatanpassning - del till Lantmäteriet (ram) | 10 000 |
Disponeras av Statens geotekniska institut | 138 500 |
ap.2 | Klimatanpassning - del till Statens geotekniska institut (ram) | 23 500 |
ap.8 | Klimatanpassning - Göta älv- del till SGI (ram) | 115 000 |
Disponeras av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap | 15 500 |
ap.1 | Klimatanpassning - del till Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (ram) | 15 500 |
Disponeras av Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut | 122 750 |
ap.5 | Klimatanpassning - del till Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut (ram) | 122 750 |
Disponeras av Länsstyrelsen i Örebro län | 30 000 |
ap.7 | Klimatanpassning - del till Länsstyrelsen i Örebro (ram) | 30 000 |
Villkor för anslag 1:10
ap.1 Klimatanpassning - del till Myndigheten för samhällsskydd och beredskap
Anslagsposten får användas för karteringar, konsekvensbedömningar och riskhanteringsplaner avseende klimatrelaterade översvämningar, ras, skred, värmeböljor och skogsbränder.
ap.2 Klimatanpassning - del till Statens geotekniska institut
Anslagsposten får användas för klimatanpassningsinsatser inom myndighetens ansvarsområde genom ras- och skredriskkarteringar, karteringar av erosionsrisker, metodutveckling samt nyttiggörande och komplettering av material från utförda karteringar, för arbete enligt handlingsplanen för hållbart markbyggande samt för framtagande av handledning om naturanpassade erosionsskydd.
ap.3 Klimatanpassning - del till Lantmäteriet
Anslagsposten får användas för att ta fram en rikstäckande markmodell med täta och noggranna höjddata, vilket är ett viktigt planeringsunderlag för klimatanpassningsändamål. Av anslaget får högst 800 000 kronor användas för informationsinsatser om projektet. Anslaget får även användas för utgifter för investering i en ny teknisk lösning för lagring och tillhandahållande av höjddata.
ap.5 Klimatanpassning - del till Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut
Anslagsposten ska användas för att finansiera verksamheten vid Nationellt kunskapscentrum för klimatanpassning. I detta ingår att samla, sprida och tillgängliggöra kunskap om klimatanpassning, ta fram beslutsunderlag, information och publikationer samt delta i utåtriktade aktiviteter, internationella möten och genomföra omvärldsbevakning.
Av anslagsposten får högst 5 000 000 kronor användas för verksamhet vid det nationella expertrådet för klimatanpassning. Av dessa får högst 2 000 000 kronor användas för sekretariatet som ska bistå rådet.
Av anslagsposten får SMHI får betala ut högst 18 000 000 kronor till myndigheter för att inom sina ansvarsområden utveckla handlingsplaner och verktyg för anpassning till ett förändrat klimat. SMHI får även betala ut medel för arbete initierat inom Myndighetsnätverket för klimat-
anpassning samt till kommuner för deras deltagande i att utveckla handlingsplaner och verktyg. Medlen betalas ut mot rekvisition.
Av anslagsposten får högst 6 000 000 kronor användas för finansiering av SMHI:s arbete med
- uppbyggande av en expertfunktion om stigande havsnivåer i Sverige,
- uppdaterade klimatscenarier och underlag om klimateffekters påverkan på havsmiljön,
- kunskapsuppbyggnad och sammanställning av vattenuttag på avrinningsområdesnivå som underlag för regionala och lokala vattenförsörjningsplaner i samarbete med relevanta myndigheter och sektorer, samt
studie av åtgärder för att motverka vattenbrist i ytvattentäkter.
Underlagen ska syfta till att öka tillgången till klimatinformation och beslutsunderlag om klimatanpassning för att därmed stödja länsstyrelser, kommuner och landsting med anpassning till ett förändrat klimat.
Av de tilldelade medlen får 74 000 000 kronor användas efter beslut av regeringen.
ap.7 Klimatanpassning - del till Länsstyrelsen i Örebro
Länsstyrelserna har en central roll i arbetet med anpassningen till ett förändrat klimat. Anslagsposten får användas för att stödja länsstyrelserna i samordningen av det lokala och regionala arbetet med anpassning till ett förändrat klimat.
Länsstyrelsen i Örebro län fördelar medlen till samtliga länsstyrelser.
ap.8 Klimatanpassning - Göta älv- del till SGI
Anslagsposten får användas dels för verksamheten vid delegationen för Göta älv, dels för utbetalning av bidrag för planering och genomförande av åtgärder som minskar sannolikheten för ras och skred.
- Högst 20 000 000 kronor får användas till verksamheten vid delegationen vid Göta älv. Delegationens arbete omfattar att samordna, prioritera och stödja insatser som minskar ras- och skredrisker längs Göta älv. I arbetet ingår också besiktning och kontroll av Göta älv och geotekniska utredningar.
- Högst 2 000 000 kronor får användas för utgifter i samband med administration av bidraget för planering och genomförande av åtgärder som minskar sannolikheten för skred samt för uppföljning och utvärdering.
- Resterande medel får fördelas som bidrag.
4.3 | Finansiella villkor |
4.3.1 | Finansiella villkor för anslag/anslagsposter |
Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård
Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2019 | Indrag av anslagsbelopp |
1:9 Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut | |||
ap.1 | 7 443 | 3 % | 0 |
1:10 Klimatanpassning | |||
ap.1 | 465 | Inget | 0 |
ap.2 | 705 | Inget | 0 |
ap.3 | 300 | Inget | 0 |
ap.5 | 3 682 | Inget | 0 |
ap.7 | 0 | Inget | 0 |
ap.8 | 3 450 | Inget | 0 |
4.3.5 | Beställningsbemyndiganden |
Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård
Anslag/ap | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 - | |
Bemyndigande | Infriade åtaganden | Infriade åtaganden | Infriade åtaganden | Slutår | |
1:10 Klimatanpassning | |||||
ap.8 | 80 000 | 20 000 | 20 000 | 40 000 | 2023 |
5 | Övriga villkor |
5.1 | Låneram och krediter |
Låneram (enl. 7 kap. 1 § budgetlagen) | 125 000 |
Räntekontokredit (enl. 7 kap. 4 § budgetlagen) | 11 500 |
5.2 | Utbetalningsplan |
Utbetalningsdatum | Belopp |
2019-01-25 | 20 676 |
2019-02-25 | 20 676 |
2019-03-25 | 20 676 |
2019-04-25 | 20 676 |
2019-05-25 | 20 676 |
2019-06-25 | 20 676 |
2019-07-25 | 20 676 |
2019-08-25 | 20 676 |
2019-09-25 | 20 676 |
2019-10-25 | 20 676 |
2019-11-25 | 20 676 |
2019-12-25 | 20 679 |
Summa | 248 115 |
1:9 ap.1 | SMHI |
Utbetalningsdatum | Belopp |
2019-01-25 | 1 958 |
2019-02-25 | 1 958 |
2019-03-25 | 1 958 |
2019-04-25 | 1 958 |
2019-05-25 | 1 958 |
2019-06-25 | 1 958 |
2019-07-25 | 1 958 |
2019-08-25 | 1 958 |
2019-09-25 | 1 958 |
2019-10-25 | 1 958 |
2019-11-25 | 1 958 |
2019-12-25 | 1 962 |
Summa | 23 500 |
1:10 ap.2 | Klimatanpassning - del till Statens geotekniska institut |
6 | Avgifter och bidrag |
6.1 | Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras |
Verksamhet | +/- t.o.m. 2017 | +/- 2018 | Int. 2019 | Kost. 2019 | +/- 2019 | Ack. +/- utgå. 2019 |
Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras | ||||||
Uppdragsverksamhet | 5 650 | -950 | 80 200 | 81 700 | -1 500 | 3 200 |
Affärsverksamhet | -1 582 | -918 | 95 100 | 95 200 | -100 | -2 600 |
Tjänsteexport | 1 842 | 158 | 123 700 | 123 100 | 600 | 2 600 |
Summa | 5 910 | -1 710 | 299 000 | 300 000 | -1 000 | 3 200 |
Bilaga 1 till Regeringsbeslut I:6, 2018-12-21
Diarienummerförteckning
M2018/02812/Kl
M2018/02865/Kl
M2018/02687/Kl
M2018/02079/Kl