|
Regleringsbrev för budgetåret 2004 avseende Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige |
Riksdagen har beslutat om verksamheten vid Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige (Svenska ESF-rådet) för budgetåret 2004 (prop. 2003/04:1, utg.omr. 13, bet. 2003/04:AU1, rskr. 2003/04:70).
1 | Verksamhet |
Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
Arbetsmarknadspolitik | Programverksamhet | EU-program |
1.1 | Verksamhetsstyrning |
Målet är att arbetsmarknadspolitiken skall bidra till en väl fungerande arbetsmarknad
De arbetsmarknadspolitiska programmen skall öka möjligheten för arbetssökande att få arbete samt motverka brist på arbetskraft
1.2 | Övriga mål och återrapporteringskrav |
1.3 | Organisationsstyrning |
Mål
1. Svenska ESF-rådet skall säkerställa ett effektivt och korrekt genomförande av mål 3 och Equal i enlighet med programdokumenten och de målsättningar som där anges samt med EG-regler och nationella regler.
Återrapportering: En samlad redovisning och bedömning av måluppfyllelsen, med utgångspunkt från dels en närmare analys av målet, dels lämpliga indikatorer och förekommande uppföljnings- och utvärderingsresultat m.m.
2. Svenska ESF-rådet skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.
Återrapportering: Svenska ESF-rådet skall redovisa i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2004 har uppnåtts, vilka åtgärder som har vidtagits och vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning under 2005 respektive 2006-2007. Redovisningen av målen skall i första hand fokusera på personalens åldersstruktur, könsfördelning, rörlighet samt myndighetens arbete för att främja etnisk och kulturell mångfald. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens om så är lämpligt. Målen för kompetensförsörjningen skall ha en klar och tydlig koppling till myndighetens mål för verksamheten, nuvarande kompetensförsörjning och bedömning av arbetsmarknadsläget. Målen skall vara konkreta och uppföljningsbara.
1.4 | Uppdrag |
1. Svenska ESF-rådet skall för anslaget 22:5 Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige senast den 20 januari, den 8 mars, den 5 maj, den 9 augusti och den 1 november 2004 redovisa utfall och utgiftsprognoser avseende åren 2004 och 2005. Prognoserna skall kommenteras i förhållande till såväl föregående prognos som budget. De antaganden som ligger till grund för prognoserna skall redovisas.
2. Svenska ESF-rådet skall senast den 23 februari, den 4 juni, den 9 augusti samt den 18 oktober 2004 redovisa nedanstående uppgifter och prognoser. Av redovisningen skall även framgå hur prognoserna är gjorda, vilka antaganden som ligger till grund för dem samt vilken grad av osäkerhet som råder. Prognoserna skall kommenteras i förhållande till föregående prognos.
- Beslutade belopp och utbetalda belopp med särredovisning av belopp utbetalda i förskott samt prognoser för hur mycket som beräknas utbetalas per år under budgetåren 2004-2007 under anslaget 22:6 Europeiska socialfonden m.m. för perioden 2000-2006, fördelat på anslagsposterna 1 och 2 samt på respektive program. Redovisning skall vid nämnda datum, med undantag för den 9 augusti 2004, även göras till Verket för näringslivsutveckling i enlighet med de riktlinjer som lämnas av verket.
- Prognoser för beräknade inkomster på undertitel 01 på inkomsttiteln 6412 Bidrag från EG:s socialfond perioden 2000-2006 per år under budgetåren 2004-2007. Redovisningen skall ske på grundval av rapporter från Arbetsmarknadsstyrelsen (AMS). Redovisning skall vid nämnda datum, med undantag för den 9 augusti 2004, även göras till Verket för näringslivsutveckling (NUTEK) i enlighet med de riktlinjer som lämnas av verket.
3. Svenska ESF-rådet skall senast i samband med budgetunderlaget för 2005 redovisa utvecklingsområden för den nationella politiken och verksamheten som identifierats i samband med mål 3 och Equal och som myndigheten finner väsentliga. Svenska ESF-rådet skall i detta sammanhang även redovisa vidtagna åtgärder för att sprida och ta till vara resultaten av mål 3 och Equal. Samverkan med Arbetsmarknadsverket (AMV) i detta avseende skall särskilt redovisas.
4. Svenska ESF-rådet skall bidra till att målet för den regionala utvecklingspolitiken - väl fungerande och hållbara lokala arbetsmarknadsregioner med en god servicenivå i alla delar av landet - uppnås. Detta innebär att Svenska ESF-rådet skall vara en samverkanspart i regionala tillväxtprogram och att dessa program skall vara en viktig utgångspunkt i arbetet med mål 3 och Equal som därigenom kan medfinansiera programmen. Svenska ESF-rådet skall även bidra med analys-, metod- och kompetensstöd i arbetet med regionala tillväxtprogram inom sitt ansvars- och kompetensområde. Svenska ESF-rådet skall bistå NUTEK med underlag vid uppföljningen av regionala tillväxtprogram avseende 2004 enligt närmare anvisningar från NUTEK. Svenska ESF-rådet skall vid förfrågan från länens programansvariga organ redovisa beslutade och utbetalade belopp inom ramen för de regionala tillväxtprogrammen.
2 | Finansiering |
2.1 | Anslag |
2.1.1 | Tilldelade anslag |
22:5 | Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige (Ramanslag) | |
Disponeras av Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige | 97 996 tkr |
1. Anslaget får användas för förvaltningskostnader för mål 3 och Equal samt s.k. artikel 6-projekt avseende programperioden 2000-2006.
2. Anslaget får användas för nationell medfinansiering av den del av det tekniska stödet som administreras av Svenska ESF-rådet.
22:6 | Europeiska socialfonden m.m. för perioden 2000-2006 (Ramanslag) | |
Disponeras av Arbetsmarknadsverket | 0 tkr | |
22:6 ap.1 | Mål 3 och Equal, AMS (Ram) | 0 tkr |
22:6 ap.2 | Statlig medfinansiering av mål 3, AMS (Ram) | 0 tkr |
Disponeras av Länsstyrelsen i Jönköpings län | 18 820 tkr | |
22:6 ap.3 | Mål 2, Södra och Öarna (Ram) | 18 820 tkr |
Disponeras av Länsstyrelsen i Örebro län | 20 352 tkr | |
22:6 ap.4 | Mål 2, Västra (Ram) | 20 352 tkr |
Disponeras av Länsstyrelsen i Gävleborgs län | 44 828 tkr | |
22:6 ap.5 | Mål 2, Norra (Ram) | 44 828 tkr |
Disponeras av Länsstyrelsen i Jämtlands län | 99 178 tkr | |
22:6 ap.6 | Mål 1, Region Södra skogslänen (Ram) | 77 525 tkr |
22:6 ap.7 | Statlig medfinansiering av mål 1, Region Södra skogslänen (Ram) | 21 653 tkr |
Disponeras av Länsstyrelsen i Norrbottens län | 116 302 tkr | |
22:6 ap.8 | Mål 1, Region Norra Norrland (Ram) | 97 475 tkr |
22:6 ap.9 | Statlig medfinasiering av mål 1, Region Norra Norrland (Ram) | 18 827 tkr |
Disponeras av Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige | 1 238 520 tkr | |
22:6 ap.10 | Mål 3 och Equal, Svenska ESF-rådet (Ram) | 911 000 tkr |
22:6 ap.11 | Statlig medfinansiering av mål 3, Svenska ESF-rådet (Ram) | 327 520 tkr |
1. Från anslagsposten skall utbetalningar av stöd som finansieras med medel från Europeiska socialfonden göras såvitt avser beslutade projekt och tekniskt stöd inom mål 3 och Equal.
2. Från Europeiska socialfonden inbetalade medel redovisas mot inkomsttitel 6412, undertitel 01 Mål 3 och Equal.
Från anslagsposten skall utbetalningar göras av den statliga medfinansieringen av insatsområde 1 Kompetensutveckling för sysselsatta och insatsområde 4 Lokal utveckling i mål 3.
1.Från anslagsposten skall utbetalningar av stöd som finansieras med medel från Europeiska socialfonden göras såvitt avser beslutade projekt och tekniskt stöd inom mål 2 Södra och Öarna.
2. Från Europeiska socialfonden inbetalade medel redovisas mot inkomsttitel 6412, undertitel 06 Mål 2: Region Södra och Öarna.
1. Från anslagsposten skall utbetalningar av stöd som finansieras med medel från Europeiska socialfonden göras såvitt avser beslutade projekt och tekniskt stöd inom mål 2 Västra.
2. Från Europeiska socialfonden inbetalade medel redovisas mot inkomsttitel 6412, undertitel 05 Mål 2: Region Västra.
1. Från anslagsposten skall utbetalningar av stöd som finansieras med medel från Europeiska socialfonden göras såvitt avser beslutade projekt och tekniskt stöd inom mål 2 Norra.
2. Från Europeiska socialfonden inbetalade medel redovisas mot inkomsttitel 6412, undertitel 04 Mål 2: Region Norra.
1. Från anslagsposten skall utbetalningar av stöd som finansieras med medel från Europeiska socialfonden göras såvitt avser beslutade projekt och tekniskt stöd inom mål 1, Region Södra skogslänen.
2. Från Europeiska socialfonden inbetalade medel redovisas mot inkomsttitel 6412, undertitel 03 Mål 1: Region Södra skogslänen.
Från anslagsposten skall utbetalningar göras av den statliga medfinansieringen av åtgärd 2.1 Kompetensutveckling för sysselsatta och åtgärd 2.4 Lokalt projektstöd i mål 1.
1. Från anslagsposten skall utbetalningar av stöd som finansieras med medel från Europeiska socialfonden göras såvitt avser beslutade projekt och tekniskt stöd inom mål 1, Region Norra Norrland.
2. Från Europeiska socialfonden inbetalade medel redovisas mot inkomsttitel 6412, undertitel 02 Mål 1: Region Norra Norrland.
Från anslagsposten skall utbetalningar göras av den statliga medfinansieringen av åtgärd 3.1 Kompetensutveckling för anställda och åtgärd 3.4 Lokal utveckling i mål 1.
Anslagsbeloppet, inklusive anslagssparandet, skall på Svenska ESF-rådets uppdrag under 2004 omfördelas av ESV till anslagsposten 1 för utbetalningar av stöd som finansieras med medel från Europeiska socialfonden avseende mål 3 och Equal.
Anslagsbeloppet, inklusive anslagssparandet, skall på Svenska ESF-rådets uppdrag under 2004 omfördelas av ESV till anslagsposten 2 för utbetalningar av den statliga medfinansieringen av insatsområde 1 Kompetensutveckling för sysselsatta och insatsområde 4 Lokal utveckling i mål 3.
2.1.2 | Äldre anslag som disponeras budgetår 2004 |
2.1.3 | Finansiella villkor |
Anslag/ap/dp | Anslagskredit (tkr) | Anslagsbehållning som disponeras 2004 | Indrag av anslagsbelopp (tkr) |
22:5 | 1 470 | Allt | 0 |
22:6 ap.1 | 0 | Allt | 0 |
22:6 ap.2 | 0 | Allt | 0 |
22:6 ap.3 | 941 | Allt | 0 |
22:6 ap.4 | 518 | Allt | 0 |
22:6 ap.5 | 1 241 | Allt | 0 |
22:6 ap.6 | 3 876 | Allt | 0 |
22:6 ap.7 | 1 083 | Allt | 0 |
22:6 ap.8 | 4 874 | Allt | 0 |
22:6 ap.9 | 941 | Allt | 0 |
22:6 ap.10 | 47 050 | Allt | 0 |
22:6 ap.11 | 16 376 | Allt | 0 |
Omfördelning från anslag/ap/dp1 | Omfördelning till anslag/ap/dp2 | Belopp (tkr)/andel (%) |
22:6 ap.1.2 | 22:6 ap.10 | 100 % |
22:6 ap.4.2 | 22:6 ap.11 | 100 % |
2.1.4 | Bemyndiganden |
Anslag/ap/dp | 2004 | 2005 | 2006 - | |
Bemyndiganderam | Infriade förpliktelser | Infriade förpliktelser | Slutår | |
22:6 ap.3 | 120 000 | 36 701 | 18 739 | 2008 |
22:6 ap.4 | 30 000 | 13 987 | 7 142 | 2008 |
22:6 ap.5 | 100 000 | 51 197 | 26 139 | 2008 |
22:6 ap.6 | 230 000 | 81 687 | 41 707 | 2008 |
22:6 ap.7 | 40 000 | 6 149 | 3 139 | 2008 |
22:6 ap.8 | 380 000 | 220 288 | 112 473 | 2008 |
22:6 ap.9 | 60 000 | 6 813 | 3 479 | 2008 |
22:6 ap.10 | 2 350 000 | 1 222 182 | 624 010 | |
22:6 ap.11 | 1 250 000 | 549 096 | 280 353 |
Angivna belopp för infriade förpliktelser är indikativa.
2.2 | Övriga villkor |
2.2.1 | Låneram och krediter |
Låneram (enl 20 § budgetlagen) | Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) | |
Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige | 10 000 | 13 420 |
2.2.2 | Utbetalningsplan |
- 97 996 tkr fördelat per månad from 2004-01-25 tom 2004-12-25 Beloppet avser anslaget Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige 22:5
2.3 | Avgifter och bidrag |
2.4 | Övriga intäkter |
3 | UNDANTAG FRÅN EA-REGLER |
Hans Karlsson |
Inger Wijkström |