|
Regleringsbrev för budgetåret 2004 avseende Ungdomsstyrelsen |
Riksdagen har beslutat om Ungdomsstyrelsens verksamhet för budgetåret 2004 (prop. 2003/04:1, utg.omr. 17, bet. 2003/04:KrU1, rskr. 2003/04:88).
Enligt 11 a § anslagsförordningen (1996:1189) får en myndighet, efter särkilt beslut av regeringen, disponera överfört anslagssparande som överstiger tre procent av anslaget. Med ändring av regleringsbrevet för budgetåret 2004 beslutar regeringen att följande skall gälla för nedan angivet anslag och angivna anslagsposter.
1 | Verksamhet |
Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
Ungdomspolitik | Förvaltning | Nationell ungdomspolitik |
Kommunal ungdomspolitik | ||
Fritid och föreningsliv | ||
Internationellt ungdomsutbyte |
1.1 | Verksamhetsstyrning |
Ungdomspolitik
1. Ungdomar skall ha goda förutsättningar att leva ett självständigt liv.
2. Ungdomar skall ha verklig möjlighet till inflytande och delaktighet.
3. Ungdomars engagemang, skapande förmåga och kritiska tänkande skall tas till vara som en resurs.
En sammanfattande bedömning i årsredovisningen av hur verksamheten har bidragit till att uppfylla målen.
Öka myndigheternas och de övriga nationella aktörernas förutsättningar att bidra till att ungdomspolitikens mål uppnås.
Kvantitativ och kvalitativ bedömning av myndigheternas kontakter med myndigheter och andra nationella aktörer i ungdomspolitiska frågor.
Beskrivning av det arbete som syftat till att öka kunskaperna om målen för ungdomspolitiken hos myndigheter och andra nationella aktörer samt en bedömning av i vilken mån dessa kunskaper har ökat hos berörda.
Redovisning av antalet referensgrupper och utredningar på nationell nivå som myndigheten har initierat eller medverkat i samt de huvudsakliga frågor som har behandlats.
Redovisning av myndighetens utvecklingsinsatser inom den nationella ungdomspolitiken.
Öka kommunernas förutsättningar att utveckla en kunskapsbaserad sektorsövergripande kommunal ungdomspolitik med hög grad av ungdomsinflytande.
Kvantitativ och kvalitativ bedömning av myndighetens kontakter med kommuner i frågor om kommunal ungdomspolitik.
Redovisning av myndighetens arbete med inriktningen att öka antalet kommuner som i samarbete med kommunens unga tar fram kommunala handlingsplaner och liknande dokument som berör ungdomars villkor samt arbetar för att göra innebörden i dessa känd för ungdomar.
Redovisning av myndighetens arbete med inriktning att öka antalet kommuner som har inrättat ändamålsenliga former för återkommande dialog mellan ungdomar och beslutsfattare i syfte att möjliggöra för unga att utöva inflytande över den kommunala verksamhetsplaneringen.
Redovisning av antalet kommuner som under året genomfört enkätundersökningar genom de ungdomsenkäter som Ungdomsstyrelsen tagit fram om ungdomars livssituation samt redogörelse för vad dessa undersökningar visar.
Redovisning av myndighetens insatser för att utveckla ungdomspolitiska stödjepunkter samt beskrivning av inriktningen på de olika stödjepunkternas verksamheter.
Redovisning av myndighetens utvecklingsinsatser inom den kommunala ungdomspolitiken fördelat efter inriktning.
Stärka ungdomars delaktighet och inkludering i samhället genom bidragsgivning till ungas egen organisering samt stöd till metodutveckling inom ungas fritids- och kulturliv.
Kvantitativ och kvalitativ bedömning av Ungdomsstyrelsens kontakter med ungdomsorganisationer och ungdomsprojekt inom kultur- och fritidsområdet.
Redovisning av fördelningen av statsbidrag till ungdomsorganisationer samt fördelningen av den del av AB Svenska Svenska Spels vinst som Ungdomsstyrelsen har att fördela till ungdomsorganisationernas lokala verksamheter.
Redovisning av antalet ansökningar till Ungdomsstyrelsen när det gäller projektbidrag respektive antalet beviljade ansökningar. Redogörelse för den geografiska spridningen samt andelen sökande som inte tidigare har sökt projektbidrag hos myndigheten.
Redovisning av medlemsantalet i de ungdomsorganisationer som får grundbidrag fördelat på ålder och kön.
Redovisning av myndighetens utvecklingsinsatser inom fritid och föreningsliv.
Redovisning av dels hur bidraget till samlingslokalorganisationerna har fördelats, dels vilka informationsinsatser och utvecklingsarbeten dessa organisationer har genomfört.
Stärka ungdomars interkulturella förståelse och inkludering i samhället genom bidragsgivning till internationellt ungdoms- och ungdomsledarutbyte samt stöd till metodutveckling inom ungdomsutbytet.
Kvantitativ och kvalitativ bedömning av Ungdomsstyrelsens kontakter med organisationer som arbetar med internationellt ungdomsutbyte.
Redovisning av antalet ansökningar när det gäller projektbidrag respektive antalet beviljade ansökningar inom EU-programmet Ungdom samt de deltagandes fördelning på ålder och kön.
Redogörelse för den geografiska spridningen samt andelen sökande som inte tidigare har sökt projektbidrag hos myndigheten.
Redovisning av andelen av fördelade medel som riktas till ungdomar som vanligtvis inte deltar i internationella sammanhang.
Redogörelse för samarbetspartners, fördelade på olika länder, i projekt som beviljats bidrag från myndigheten.
Redovisning av myndighetens utvecklingsinsatser inom internationellt ungdomsutbyte.
1.2 | Övriga mål och återrapporteringskrav |
1. Utgiftsprognoser 2004
Ungdomsstyrelsen skall redovisa utgiftsprognoser för år 2004 till och med 2006 för samtliga anslag och poster som myndigheten disponerar vid nedanstående prognostillfällen. Prognosen skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle samt i förhållande till budgeten. De antaganden som ligger till grund för prognosen skall redovisas.
Utgiftsprognoser lämnas senast:
- den 20 januari 2004,
- den 8 mars 2004,
- den 5 maj 2004,
- den 9 augusti 2004 samt
- den 1 november 2004.
1.3 | Organisationsstyrning |
Mål 1
Ungdomsstyrelsen skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.
Återrapportering
Ungdomsstyrelsen skall redovisa i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2004 har uppnåtts, vilka åtgärder som vidtagits och vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning under 2005, 2006 respektive 2007. Redovisningen av mål skall i första hand fokusera på personalens åldersstruktur, könsfördelning, rörlighet samt myndighetens arbete för att främja etnisk och kulturell mångfald. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens om så är lämpligt. Målen för kompetensförsörjningen skall ha en klar och tydlig koppling till myndighetens mål för verksamheten, nuvarande kompetensförsörjning och bedömning av arbetsmarknadsläget. Målen skall vara konkreta och uppföljningsbara.
Mål 2
Ungdomsstyrelsen skall bedriva en effektiv verksamhet som bidrar till att målen för den nationella ungdomspolitiken uppnås.
Återrapportering
Ungdomsstyrelsen skall redogöra för
- målgruppernas bedömning av myndighetens verksamhet (all verksamhet respektive de olika verksamhetsgrenarna),
- de anställdas bedömning av arbetssituationen,
- genomsnittlig tid för kompetensutveckling per anställd,
- antalet besök på myndighetens webbplats (dels totalt för myndigheten, dels uppdelat på verksamhetsgren),
- vilka metoder som myndigheten i sin verksamhet har använt för att ta till vara ungdomar som en resurs.
1.4 | Uppdrag |
Till Ungdomsstyrelsen uppdras att
1. följa upp utvecklingen av ungdomars villkor i förhållande till de ungdomspolitiska mål som faller inom myndighetens ansvarsområde (delmål 11, 14, 20, 22, 25, 26 29 och 32) enligt regeringsbeslut den 5 december 2002 (Ju 2002/3367/U). Uppdraget skall redovisas den 30 april 2004,
2. utreda användningen av bidragen från den del av AB Svenska Spels vinst som Ungdomsstyrelsen fördelar till ungdomsorganisationernas lokala verksamheter. En beskrivning av vilka effekter dessa medel har på den lokala verksamheten skall göras med utgångspunkt i en intervjuundersökning med företrädare från statsbidragsberättigade ungdomsorganisationer. Uppdraget skall redovisas senst den 30 juni 2004.
2 | Finansiering |
2.1 | Anslag |
2.1.1 | Tilldelade anslag |
29:1 | Ungdomsstyrelsen (Ramanslag) |
Disponeras av Ungdomsstyrelsen | 18 975 tkr |
29:2 | Bidrag till nationell och internationell ungdomsverksamhet (Ramanslag) |
Disponeras av Kammarkollegiet | 4 300 tkr | |
29:2 ap.5 | Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer (Ram) | 3 100 tkr |
29:2 ap.6 | Centrum för Internationellt Ungdomsutbyte (Ram) | 1 200 tkr |
Disponeras av Ungdomsstyrelsen | 81 800 tkr | |
29:2 ap.1 | Statsbidrag till ungdomsorganisationer (Ram) | 73 300 tkr |
29:2 ap.2 | Nationellt kontor för EU-program (Ram) | 2 500 tkr |
29:2 ap.3 | Utvecklingsinsatser gentemot kommuner (Ram) | 6 000 tkr |
Disponeras av regeringen | 1 289 tkr | |
29:2 ap.7 | Till regeringens disposition (Ram) | 1 289 tkr |
Disponeras av Regeringskansliet | 500 tkr | |
29:2 ap.4 | Forskning om ungdom (Ram) | 500 tkr |
Anslagsposten skall användas för strukturbidrag, utvecklingsbidrag, etableringsbidrag och särskilt bidrag enligt förordningen (2001:1060) om statsbidrag till ungdomsorganisationer. Bidragen utbetalas efter rekvisition med högst en fjärdedel per kvartal.
Anslagsposten skall användas för finansieringen av uppdraget som nationellt kontor för EU-programmet Ungdom.
Anslagsposten skall användas för utvecklingsinsatser gentemot kommunerna.
Medeln utbetalas efter rekvision till Forskningsrådet för arbetsliv och socialvetenskap (FAS) för stöd till och insatser för ungdomsforskningen. Rådet skall i samband med rekvisitionen redovisa genomförda och planerade satsningar på ungdomsforskningens område.
Medlen utbetalas efter rekvisition till Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer (LSU), som får använda medlen för sin internationella och nationella verksamhet.
Medlen utbetalas efter rekvisition till Centrum för Internationellt Ungdomsutbyte (CIU) för direktinformation till ungdomar om internationellt utbyte. Anslagsposten har tillfälligt förstärkts för 2004.
2.1.2 | Äldre anslag som disponeras budgetår 2004 |
2.1.3 | Finansiella villkor |
Anslag/ap/dp | Anslagskredit (tkr) | Anslagsbehållning som disponeras 2004 | Indrag av anslagsbelopp (tkr) |
29:1 | 569 | - | 0 |
29:2 ap.1 | 0 | Inget | 0 |
29:2 ap.2 | 0 | 67 tkr | 0 |
29:2 ap.3 | 0 | 30 tkr | 0 |
29:2 ap.4 | 0 | - | 0 |
29:2 ap.5 | 0 | - | 0 |
29:2 ap.6 | 0 | - | 0 |
29:2 ap.7 | 0 | 700 tkr | 0 |
2.1.4 | Bemyndiganden |
2.2 | Övriga villkor |
2.2.1 | Låneram och krediter |
Låneram (enl 20 § budgetlagen) | Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) | |
Ungdomsstyrelsen | 1 400 | 2 500 |
2.2.2 | Utbetalningsplan |
- 18 975 tkr fördelat per månad from 2004-01-25 tom 2004-12-25 Beloppet avser anslaget Ungdomsstyrelsen 29:1
2.3 | Avgifter och bidrag |
Verksamhet | Över- / underskott tom 2002 | Över- / underskott 2003 | Intäkter 2004 | Kostnader 2004 | Över- / underskott 2004 | Ack över- / underskott, utgående 2004 |
Avgiftsbelagd verksamhet | ||||||
Information | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 |
Inkomsten disponeras av Ungdomsstyrelsen. Avgifternas storlek bestäms av Ungdomsstyrelsen, dock inte i de fall som avses i 15 § avgiftsförordningen (1992:191). Regeringen medger undantag från begränsningarna i 4 § andra stycket avgiftsförordningen.
Inkomsten disponeras av Ungdomsstyrelsen. Avgifternas storlek bestäms av Ungdomsstyrelsen, dock inte i de fall som avses i 15 § avgiftsförordningen (1992:191). Reageringen medger undantag från begränsningarna i 4 § andra stycket avgiftsförordningen.
Ungdomsstyrelsen får ta emot bidrag från såväl statliga som icke-statliga finansiärer för sin verksamhet. Inkomsterna disponeras av myndigheten.
2.4 | Övriga intäkter |
3 | UNDANTAG FRÅN EA-REGLER |
Inga bestämmelser meddelas i denna del.
Lars Engqvist |
Gudrun Dahlberg |