FINANSIERING
4.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 22 Kommunikationer
2:6 | Gemensamma e-förvaltningsprojekt av strategisk betydelse (Ramanslag) |
ap.2 | | E-handel i staten del till Ekonomistyrningsverket (ram) | | 6 500 |
ap.5 | | Stöd till regeringens satsning på e-förvaltning (ram) | | 3 000 |
ap.9 | | Gem. e-förv.proj - Följa användning av it och tillvaratagande av digitaliseringens möjligheter (ram) | | 5 000 |
ap.3 | | E-legitimationsnämnden del till Skatteverket (ram) | | 23 443 |
ap.10 | | Nationell digital infrastruktur – del till Bolagsverket (ram) | | 14 000 |
ap.1 | | Gem. e-förv.proj - e-förvaltning (ram) | | 14 322 |
ap.8 | | Gem. e-förv.proj - Viss hantering eIDAS avseende betrodda tjänster (ram) | | 3 000 |
ap.4 | | Utvecklingsinsatser för digitalisering av statsförvaltningen (ram) | | 6 000 |
Villkor för anslag 2:6
ap.1 Gem. e-förv.proj - e-förvaltning
Anslagsposten får efter beslut av Regeringskansliet (Finansdepartementet) användas för förstudier och projekt. Projektens syfte ska vara att skapa en enklare, öppnare och effektivare förvaltning, t.ex. genom att effektivisera flera statliga myndigheters, kommuners eller landstings verksamhet och möjliggöra besparingar i de verksamheter eller sakanslag där nyttorna materialiseras.
Anslagsposten får också användas för projekt som syftar till att förstärka styrningen av den offentliga sektorns digitalisering.
Riksarkivet får engångsvis rekvirera 1 000 000 kronor för arbete under 2017 med förvaltningsgemensamma specifikationer för e-arkiv. Rekvirering ska ske senast den 31 maj 2017 med hänvisning till det diarienummer som anges i detta beslut. Medel som inte utnyttjats ska återbetalas på bankgiro 5052-5781 till Kammarkollegiet senast den 31 mars 2018.
ap.2 E-handel i staten del till Ekonomistyrningsverket
Anslagsposten ska användas för att främja arbetet med e-handel i staten och uppdrag om Open Peppol. Ekonomistyrningsverket ska leda och samordna införandet av elektroniska beställningar och e-faktura. Ekonomistyrningsverket ska arbeta med framtagande och rekommendationer av öppna standarder för elektronisk affärskommunikation och ska i detta arbete samverka med Sveriges Kommuner och Landsting samt Upphandlingsmyndigheten inom arbetet Single Face to Industry.
Anslagsposten får också användas för att främja arbetet med gränsöverskridande lösningar och tjänster för e-handel.
ap.3 E-legitimationsnämnden del till Skatteverket
Anslagsposten får användas av E-legitimationsnämnden för att stödja och samordna elektronisk identifiering och underskrift (e-legitimationer) i den offentliga förvaltningens e-tjänster och för det arbete som behövs för att säkerställa tillgången till tjänster och funktioner inom området utifrån offentlig sektors behov.
Anslagsposten får användas till deltagande i det internationella samarbetet inom nämndens ansvarsområde.
Anslagsposten får användas av E-legitimationsnämnden för myndighetens ansvarsområden avseende tillämpningen av eIDAS-förordningen (Europaparlamentets och rådets förordning [EU] nr 910/2014 av den 23 juli 2014 om elektronisk identifiering och betrodda tjänster för elektroniska transaktioner på den inre marknaden och om upphävande av direktiv 1999/93/EG) enligt förordningen (2010:1497) med instruktion för E-legitimationsnämnden.
E-legitimationsnämnden ska till Regeringskansliet (Finansdepartementet) inkomma med en årsberättelse för 2016 samt en aktivitets- och tidplan för 2017 senast den 22 februari 2017.
ap.4 Utvecklingsinsatser för digitalisering av statsförvaltningen
Anslagsposten får användas för förstudier och projekt. Projektens syfte ska vara att skapa en enklare, öppnare och effektivare förvaltning. Projekten ska effektivisera flera statliga myndigheters, kommuners eller landstings verksamhet och möjliggöra besparingar i de verksamheter eller sakanslag där nyttorna materialiseras.
Anslagsposten får också användas för projekt som syftar till att förstärka styrningen av den offentliga förvaltningens digitalisering.
Medlen disponeras av Regeringskansliet (Finansdepartementet).
ap.5 Stöd till regeringens satsning på e-förvaltning
Anslagsposten får användas för att stödja regeringen och Regeringskansliet i genomförandet av satsningen på e-förvaltning genom att bistå Regeringskansliet i strategiska e-förvaltningsfrågor. Anslagsposten får också användas till att stödja aktuella myndigheter under olika faser i digitaliseringen och följa upp den offentliga förvaltningens digitalisering. Detta är i enlighet med regeringsbeslut den 9 april 2015 (N2015/03210/EF).
ap.8 Gem. e-förv.proj - Viss hantering eIDAS avseende betrodda tjänster
Anslagsposten får användas av Post- och telestyrelsen för genomförande av eIDAS-förordningen (Europaparlamentets och rådets förordning [EU] nr 910/2014 av den 23 juli 2014 om elektronisk identifiering och betrodda tjänster för elektroniska transaktioner på den inre marknaden och om upphävandet av direktiv 1999/93/EG) enligt Post- och telestyrelsens regleringsbrev för 2017.
ap.9 Gem. e-förv.proj - Följa användning av it och tillvaratagande av digitaliseringens möjligheter
Anslagsposten får användas till att följa myndigheternas användning av it och hur myndigheterna tar tillvara digitaliseringens möjligheter. Detta är i enlighet med regeringsbeslut den 25 februari 2016 (N2016/01642/EF). Anslagsposten får också användas för uppdrag om ramverk för jämförelse av it-kostnader.
ap.10 Nationell digital infrastruktur – del till Bolagsverket
Anslagsposten får användas av Bolagsverket för att avgiftsfritt och digitalt tillhandahålla registerinformation, som myndigeten ansvarar för inom ramen för den nationella digitala infrastrukturen.