
A2018/01994/SV(delvis)
A2018/01993/SV
Hälsingegatan 38
113 99 Stockholm
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2019 för Arbetsförmedlingen och nedan angivna anslag.
VERKSAMHET
Myndighetens huvudsakliga uppgifter framgår av förordningen (2007:1030) med instruktion för Arbetsförmedlingen.
1 | Mål och återrapporteringskrav |
Jämställdhetsintegrering
Myndigheten ska redovisa resultat av de åtgärder avseende jämställdhetsintegrering som vidtagits för att myndighetens verksamhet ska bidra till att uppnå målen för jämställdhetspolitiken.
3 | Uppdrag |
1. Genomförandet av etableringsuppdraget
Arbetsförmedlingen ska fortsatt ge grundläggande information om svensk arbetsmarknad till nyanlända.
Arbetsförmedlingen ska beskriva och analysera progressionen för deltagarna i etableringsuppdraget. Dessutom ska Arbetsförmedlingen redogöra för deltagarnas tillgång till insatser och hur insatserna under etableringstiden kompletterar varandra i syfte att deltagarna successivt ska närma sig arbetsmarknaden. Ett jämställdhetsperspektiv ska integreras i analysen. Rapporten ska redovisas till regeringen (Arbetsmarknadsdepartementet) senast den 6 maj 2019.
2. Utbildningsplikt för deltagare med kort utbildning i etableringsprogrammet
Arbetsförmedlingen ska senast den 31 maj 2019 och i samband med årsredovisningen för 2019 redovisa hur myndigheten systematiskt har arbetat med anvisningar till utbildning för kvinnor och män som enligt 14 § förordningen (2017:820) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare omfattas av utbildningsplikt. Redovisningen ska också omfatta statistik om antalet deltagare som har påbörjat studier fördelat på utbildningsform och utbildningsnivå. Ett jämställdhetsperspektiv ska integreras i analysen. Arbetsförmedlingen ska även redovisa hur samverkan om implementeringen har skett mellan myndigheten och kommuner på lokal, regional och nationell nivå. Arbetsförmedlingen ska vidare också redovisa hur den systematiskt arbetar med deltagare som inte sökt anvisad utbildning eller som avvisat en utbildning som han eller hon har anvisats att söka och är antagen till.
3. Personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga
Arbetsförmedlingen ska initiera en undersökning av situationen på arbetsmarknaden för personer med funktionsnedsättning, såväl kvinnor som män, kopplad till Arbetskraftsundersökningarna (AKU). Arbetsförmedlingen har beställaransvar och ska göra beställningen efter samråd med Statistiska centralbyrån, Diskrimineringsombudsmannen och Myndigheten för delaktighet. Resultatet av undersökningen ska redovisas senast den 29 mars 2019.
Arbetsförmedlingen ska anvisa personer med långa tider utan arbete till lönebidrag för utveckling i anställning hos Samhall Aktiebolag enligt förordningen (2017:462) om särskilda insatser för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga. Omfattningen för bolagets uppdrag om anställningar med denna stödform anges i bolagets ägaranvisning. För 2019 beräknas omfattningen motsvara minst 2 500 anställda i genomsnitt under året. Unga vuxna under 30 år ska prioriteras.
Arbetsförmedlingen ska säkerställa att minst 40 procent av rekryteringen till Samhall Aktiebolag ska komma från de prioriterade grupper som Samhall Aktiebolag och Arbetsförmedlingen enats om.
4. Insatser för personer som är sjukskrivna och för unga med aktivitetsersättning
Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen ska redovisa resultaten av de insatser som har vidtagits i samarbete mellan myndigheterna. Uppdraget ska redovisas till regeringen (Arbetsmarknadsdepartementet och Socialdepartementet) senast den 8 maj 2020.
5. Nationella socialfondsprogrammet för investering för tillväxt och sysselsättning
Arbetsförmedlingen ska i en särskild rapport i samband med årsredovisningen för 2019 redovisa sin medverkan i socialfondsprogrammet och på vilket sätt resultat och erfarenheter av detta program tagits till vara i den ordinarie arbetsmarknadspolitiska verksamheten.
Arbetsförmedlingen ska bistå Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige (Svenska ESF-rådet) i arbetet med uppföljning och utvärdering av insatser inom det nationella socialfondsprogrammet.
6. Arbetsmarknadspolitiska program och etableringsuppdraget
Arbetsförmedlingen ska publicera en rapport kring de arbetsmarknadspolitiska programmen och en rapport om etableringsuppdragets olika delar. Båda rapporterna ska utgå från helårsuppgifter för 2018 och ska redovisas till regeringen (Arbetsmarknadsdepartementet) senast den 6 maj 2019.
7. Moderna beredskapsjobb
Arbetsförmedlingen ska senast den 5 april 2019 redovisa till Statskontoret hur myndigheten under 2018 har bidragit till att anställa personer vid myndigheten som står långt från arbetsmarknaden, inklusive nyanlända (moderna beredskapsjobb). Redovisningen ska ske enligt närmare instruktion från Statskontoret.
8. Prognoser
Myndigheten ska redovisa prognoser för 2019-2022 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Prognoserna lämnas i informationssystemet Hermes.
17 januari
15 februari
2 maj
29 juli
25 november
I prognosen som lämnas i januari 2019 ska Arbetsförmedlingen, förutom bilagor, endast lämna en redovisning av större förändringar i förhållande till den prognos som lämnades i oktober föregående år.
Arbetsförmedlingen ska vid samtliga prognostillfällen:
- redovisa en prognos för hur mycket som beräknas utbetalas under respektive år under prognosperioden per anslag, anslagspost och insats under anslag som disponeras av Arbetsförmedlingen. Utgiftsprognosen för innevarande år ska vara månadsfördelad.
- redovisa en prognos för antalet deltagare i arbetsmarknadspolitiska program och insatser inklusive etableringsuppdraget, uppdelad per program och insats.
- redovisa en prognos för snittkostnaden per deltagare i arbetsmarknadspolitiska program och insatser.
- kommentera prognosen, där det är relevant, i relation till myndighetens egna prioriteringar och resultat.
- redovisa konsekvenserna för kommande år vid eventuella kreditutnyttjanden.
- redovisa de prognosmodeller som har använts samt vilka antaganden och utgiftsstyrande faktorer som påverkat prognoserna.
- redogöra för sambandet mellan förvaltningsanslaget och sakanslagen, det vill säga om en förändring av prognosen i den ena delen påverkar den andra.
Arbetsförmedlingen ska i processen för framtagande av prognoser, avseende anslag för etablering av vissa nyanlända invandrare, samverka med Försäkringskassan och Migrationsverket. Arbetsförmedlingen ska samordna arbetet.
I prognosen som lämnas i juli 2019 ska beställningsbemyndiganden som bedöms avvika i större omfattning jämfört med budgetunderlaget redovisas.
Ekonomiskt utfall
Arbetsförmedlingen ska månadsvis redovisa utgifter och inkomster vad avser:
- utbetalda belopp per anslag, anslagspost och insatser under de anslag som disponeras av Arbetsförmedlingen samt
- inkomster på inkomsttitel.
Tidigare givna uppdrag i regleringsbrev eller särskilda regeringsbeslut
Uppdrag till statliga myndigheter att ta emot | A2016/00216/A A2017/00238/A | Redovisning till Statskontoret 15 januari 2019 |
Uppdrag till statliga myndigheter att ta emot | Fi2016/00386/ESA | Redovisning till Statskontoret 15 januari 2019 |
Uppdrag till statliga myndigheter att fortsatt ta emot personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga för praktik 2019 och 2020 m.m. | A2018/00925/A | Redovisning till Statskontoret 1 april 2019, den 1 april 2020 och den 15 januari 2021. |
Uppdrag till statliga myndigheter att fortsatt ta emot nyanlända arbetssökande för praktik 2019 och 2020 m.m. | Fi2018/01701/ESA | Redovisning till Statskontoret 1 april 2019, den 1 april 2020 och den 15 januari 2021. |
Jämställdhetsintegrering | A2016/02467/A | Årligen i samband med årsredovisningen för 2017—2018. |
Uppdrag till Arbetsförmedlingen avseende åtgärder för att minska arbetslösheten bland utrikes födda kvinnor | A2017/00180/A | Årligen i samband med årsredovisningen för 2017—2018. |
Digital information till utländska arbetstagare, arbetsgivare och egenföretagare som verkar eller avser att verka i Sverige | A2017/01962/ARM A2018/00336/ARM | Redovisas av Svenska institutet 15 januari 2019. |
Metodutveckling av myndighetsgemensamma tillsynsinsatser | A2017/02422/ARM | Arbetsmiljöverket ska årligen i samband med årsredovisningen för 2018—2020 redovisa uppdraget. Redovisningarna ska tas fram i samråd med övriga myndigheter. |
Bättre samverkan för fler till studier | A2018/01417/A | En gemensam redovisning av Arbetsförmedlingen och Skolverket ska lämnas till Regeringskansliet (Utbildningsdepartementet) senast den 29 mars 2019. |
Uppdrag att planera för utökad samverkan i frågor om förbättrad upptäckt av våld i nära relationer m.m. | S2018/03696/JÄM (delvis) | Socialstyrelsen ska senast den 1 juni 2019 lämna en samlad redovisning av uppdraget till Regeringskansliet (Socialdepartementet). |
Förstärkt stöd för personer som är sjukskrivna och för unga med aktivitetsersättning | A2018/01008/A | Uppdragen ska redovisas till regeringen (Arbetsmarknadsdepartementet och Socialdepartementet) senast 17 maj 2019. |
Jobbsprånget | A2017/02442/A | Redovisningen ska lämnas till regeringen (Arbetsmarknadsdepartementet) senast den 22 februari 2019. |
Förberedande och orienterande utbildning och arbetsmarknadsutbildning | A2017/02442/A | Uppdraget ska redovisas till regeringen (Arbetsmarknadsdepartementet) senast den 22 februari 2019 |
Förlängning av uppdrag om förenklade och mer effektiva processer för nyanlända | A2017/01413/I | Myndigheterna ska lämna en gemensam redovisning av resultatet av verksamheten senast den 28 februari 2019 till Arbetsmarknadsdepartementet med kopia till Finansdepartementet, Justitiedepartementet och Socialdepartementet. |
Nationella socialfondsprogrammet för investering för tillväxt och sysselsättning | A2017/02442/A | Redovisas i en särskild rapport i samband med årsredovisningen för 2018. |
Uppdrag avseende moderna beredskapsjobb i staten | A2016/02180/A | Under perioden 2018–2020 ska Arbetsförmedlingen, i samband med respektive årsredovisning, redovisa hur arbetet med de moderna beredskapsjobben fortskrider. |
FINANSIERING
4 | Anslag |
4.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering
1:3 | Etableringsersättning till vissa nyanlända invandrare (Ramanslag) |
Disponeras av Arbetsförmedlingen | 3 707 530 |
ap.1 | Etableringsersättning till vissa nyanlända invandrare (ram) | 3 707 530 |
Villkor för anslag 1:3
ap.1 Etableringsersättning till vissa nyanlända invandrare
1. Anslagsposten avser etableringsersättning, etableringstillägg och bostadsersättning enligt förordningen (2017:819) om ersättning till deltagare i arbetsmarknadspolitiska insatser.
2. Arbetsförmedlingen får svara för en viss del av den statliga nationella medfinansieringen av det nationella socialfondsprogrammet för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 enligt villkoren för anslagsposten. Arbetsförmedlingen får därutöver medfinansiera sådana projekt inom regionalfondsprogram för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 som ligger i linje med målen för den svenska arbetsmarknadspolitiken och villkoren för anslagsposten.
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
1:1 | Arbetsförmedlingens förvaltningskostnader (Ramanslag) |
Disponeras av Arbetsförmedlingen | 7 620 871 |
ap.1 | Förvaltningskostnader för AF (ram) | 7 620 871 |
Villkor för anslag 1:1
ap.1 Förvaltningskostnader för AF
1. Anslagsposten får användas för Arbetsförmedlingens förvaltningsutgifter.
2. Arbetsförmedlingen får svara för en viss del av den statliga nationella medfinansieringen av det nationella socialfondsprogrammet för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 enligt villkoren för anslagsposten. Arbetsförmedlingen får därutöver medfinansiera sådana projekt inom regionalfondsprogram för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 som ligger i linje med målen för den svenska arbetsmarknadspolitiken och villkoren för anslagsposten.
3. Högst 55 000 000 kronor får användas för att erbjuda kompetenskartläggning till asylsökande.
1:2 | Bidrag till arbetslöshetsersättning och aktivitetsstöd (Ramanslag) |
Disponeras av Arbetsförmedlingen | 27 013 828 |
ap.1 | Aktivitetsstöd (ram) | 11 542 213 |
ap.2 | Bidrag till arbetslöshetsersättning (ram) | 13 131 095 |
ap.3 | Statliga ålderspensionsavgifter (ram) | 2 340 520 |
Villkor för anslag 1:2
ap.1 Aktivitetsstöd
1. Anslagsposten får användas för utgifter för aktivitetsstöd och utvecklingsersättning enligt förordningen (2017:819) om ersättning till deltagare i arbetsmarknadspolitiska insatser.
2. Arbetsförmedlingen får svara för en viss del av den statliga nationella medfinansieringen av det nationella socialfondsprogrammet för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 enligt villkoren för anslagsposten. Arbetsförmedlingen får därutöver medfinansiera sådana projekt inom regionalfondsprogram för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 som ligger i linje med målen för den svenska arbetsmarknadspolitiken och villkoren för anslagsposten.
3. Högst 750 000 000 kronor får användas i enlighet med villkoren för anslaget 1:3 Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser, anslagspost 1.
ap.2 Bidrag till arbetslöshetsersättning
1. Anslagsposten får användas för statsbidrag enligt förordningen (1997:836) om arbetslöshetskassor.
2. Anslagsposten får användas för skadestånd till följd av fel eller försummelse vid myndighetsutövning hos arbetslöshetskassorna.
3. Anslagsposten får användas för ersättning till sökande från annat EU/EES-land enligt artikel 69 Rådets förordning (EEG) 1408/71 om tillämpningen av systemen för social trygghet när anställda, egenföretagare eller familjemedlemmar flyttar inom gemenskapen.
4. Anslagsposten får användas för återbetalning av ersättningsbelopp för arbetslösa som var bosatta i en annan medlemsstat än den behöriga staten enligt artikel 65 punkterna 6 och 7 i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 883/2004 om samordning av de sociala trygghetssystemen.
5. Anslagsposten får efter särskilt beslut av regeringen användas för bidrag till arbetslöshetskassor enligt 93 a § lagen (1997:239) om arbetslöshetskassor.
ap.3 Statliga ålderspensionsavgifter
Anslagsposten får användas för utgifter för statlig ålderspensionsavgift enligt lagen (1998:976) om statlig ålderspensionsavgift. Anslagsbeloppet ska i enlighet med förordningen (1998:1512) om statliga ålderspensionsavgifter m.m. inbetalas till Pensionsmyndigheten. Anslagsbeloppet avser preliminär statlig ålderspensionsavgift för 2019 om 2 470 101 996 kronor och ett regleringsbelopp för 2016 om -129 581 996 kronor.
1:3 | Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser (Ramanslag) |
Disponeras av Arbetsförmedlingen | 10 292 831 |
ap.1 | Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser (ram) | 8 743 917 |
ap.5 | Ersättning för insatser för vissa nyanlända invandrare (ram) | 1 493 914 |
ap.6 | Främjande- och utvecklingsinsatser för snabbspår (ram) | 55 000 |
Disponeras av Kammarkollegiet | 18 350 |
ap.4 | Försöksverksamhet med sysselsättningsskapande åtgärder (ram) | 18 350 |
Villkor för anslag 1:3
ap.1 Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser
1. Högst 750 000 000 kronor får användas för aktivitetsstöd och utvecklingsersättning i enlighet med villkoren för anslaget 1:2 Bidrag till arbetslöshetsersättning och aktivitetsstöd, anslagspost 1.
2. Arbetsförmedlingen får svara för en viss del av den statliga nationella medfinansieringen av det nationella socialfondsprogrammet för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 enligt villkoren för anslagsposten. Arbetsförmedlingen får därutöver medfinansiera sådana projekt inom regionalfondsprogram för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 som ligger i linje med målen för den svenska arbetsmarknadspolitiken och villkoren för anslagsposten.
3. Anslagsposten får användas för följande inom ramen för förordningen (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program:
a) Upphandling av arbetsmarknadsutbildning. En utbildning för vilken studiemedel kan lämnas enligt studiestödsförordningen (2000:655) får upphandlas endast om utbildningen är yrkesinriktad. Arbetsförmedlingen svarar för att avtal träffas i fråga om de utbildningsplatser som följer av Sveriges åtagande enligt överenskommelsen från 2015 (A2015/01466/A) mellan Finland, Norge och Sverige om Stiftelsen Utbildning Nordkalotten (11 §).
b) Särskilda yttranden från remissinstans i samband med stöd till start av näringsverksamhet (18 §).
c) Validering (13 §).
d) Kartläggning, vägledning och rehabilitering (30 §).
e) Upphandling av utbildning av förberedande, orienterande karaktär (30 §).
f) Efter rekvisition från Folkbildningsrådet får bidrag lämnas till förberedande insatser i form av folkhögskoleutbildning. Utbildningen kan innehålla kurser av orienterande, repeterande och motivationshöjande karaktär som syftar till att underlätta för den enskilde att påbörja eller återgå till reguljär utbildning, se 7 § och 30 § förordning (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program. Bidrag får även, efter rekvisition från Folkbildningsrådet, lämnas till yrkesinriktad utbildning på folkhögskola, se 11 § förordning (2007:414) om jobb- och utvecklingsgarantin.
g) Projekt med arbetsmarknadspolitisk inriktning enligt (31-32 §§).
h) Yrkeskompetensbedömning (33 a §).
4. Anslagsposten får användas för följande inom ramen för förordningen (2007:414) om jobb- och utvecklingsgarantin:
a) Ekonomiskt stöd till den som anordnar arbetsträning med 150 kronor per anvisningsdag eller förstärkt arbetsträning med 300 kronor per närvarodag. Under fördjupad bedömning, inom ramen för förstärkt arbetsträning, kan ytterligare 200 kronor utgå under maximalt tre månader. Arbetsförmedlingen ska efter rekvisition ersätta kommuner för merkostnader som föranleds av verksamheter för arbetslösa som deltar i arbetsträning eller förstärkt arbetsträning inom jobb- och utvecklingsgarantin (18 §).
b) Ekonomiskt stöd till den som anordnar sysselsättning i sysselsättningsfasen (18 § i dess lydelse enligt SFS 2010:1464). Stödet ska uppgå till 210 kronor per anvisningsdag och deltagare under den period sysselsättningen pågår.
5. Anslagsposten får användas för följande inom ramen för förordningen (2007:813) om jobbgaranti för ungdomar:
a) Kurskostnader för utbildningar (8 §).
b) Arbetsförmedlingen ska efter rekvisition ersätta kommuner med 150 kronor per anvisningsdag och person för merkostnader som föranleds av verksamheter för ungdomar inom jobbgaranti för ungdomar, som efter överenskommelse mellan Arbetsförmedlingen och kommunen deltar i studie- och yrkesvägledning eller jobbsökaraktiviteter med coachning i kommunens regi (14 a §).
c) Ekonomiskt stöd till den som anordnar arbetsträning med 150 kronor per anvisningsdag eller förstärkt arbetsträning med 300 kronor per närvarodag. Arbetsförmedlingen ska efter rekvisition ersätta kommuner för merkostnader som föranleds av verksamheter för arbetslösa som deltar i arbetsträning eller förstärkt arbetsträning inom jobbgarantin för ungdomar (14 a §).
6. Anslagsposten får användas för ersättning till resor m.m. enligt kap. 3 1-2 och 4-9 §§ förordningen (2017:819) om ersättning till deltagare i arbetsmarknadspolitiska insatser.
7. Anslagsposten får användas för försäkringar och ersättningar för skada för deltagare i arbetsmarknadsutbildning, validering, arbetspraktik, jobb- och utvecklingsgarantin, jobbgaranti för ungdomar, förberedande insatser och projekt med arbetsmarknadspolitisk inriktning enligt förordningen (1988:244) om grupplivförsäkring för deltagare i vissa arbetsmarknadspolitiska program, förordningen (1980:631) om ersättning av allmänna medel för skada orsakad av deltagare i ett arbetsmarknadspolitiskt program eller arbetslivsinriktad rehabilitering m.m. och förordningen (1998:1785) om ersättning vid skada till deltagare i vissa arbetsmarknadspolitiska program m.m.
8. Anslagsposten får användas för bidrag enligt förordningen (2015:500) om resebidrag.
9. Anslagsposten får användas för utgifter avseende tolkservice vid Arbetsförmedlingen.
10. Anslagsposten får användas för särskilt anställningsstöd och ekonomiskt stöd för kostnader för handledning enligt förordningen (2015:503) om särskilt anställningsstöd och för ekonomiskt stöd för lönekostnader och ekonomiskt stöd för handledning enligt förordningen (2018:42) om särskilt anställningsstöd.
11. Anslagsposten får användas för ekonomisk stöd för handledning i samband med yrkesintroduktionsanställning enligt förordningen (2013:1157) om stöd för yrkesintroduktionsanställningar.
12. Anslagsposten får användas för utgifter inom ramen för riktade mobilitetsinsatser (Targeted mobility Scheme) som initierats av EU-kommissionen. När bidraget betalats ut av EU-kommissionen ska beloppet återföras till anslaget.
13. Anslagsposten får användas för insatser inom ramen för Europeiska globaliseringsfonden i enlighet med särskilda regeringsbeslut. Bidrag från EU ska redovisas mot inkomsttitel 6911 Övriga bidrag från EU, undertitel 009 Europeiska globaliseringsfonden.
ap.4 Försöksverksamhet med sysselsättningsskapande åtgärder
Anslagsposten får användas efter särskilt beslut av regeringen. Kammarkollegiet ska senast den 1 februari 2020 till Regeringskansliet (Arbetsmarknadsdepartementet) redovisa utbetalda och återbetalade medel per projekt för under 2019 pågående och avslutade projekt.
ap.5 Ersättning för insatser för vissa nyanlända invandrare
1. Anslagsposten får användas för kostnader för program och övriga insatser för personer som omfattas av lagen (2017:584) om ansvar för etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare.
2. Anslagsposten får användas på motsvarande sätt som anges under anslagsposten 1, villkoren 2, 3 a–e, g–h samt 6, 8 och 9.
3. Anslagsposten får användas för utgifter som avser deltagare i arbetsmarknadsutbildning, arbetspraktik och förberedande insatser eller projekt med arbetsmarknadspolitisk inriktning för
a) grupplivförsäkring enligt förordningen (1988:244) om grupplivförsäkring för deltagare i vissa arbetsmarknadspolitiska program,
b) ersättning enligt förordningen (1980:631) om ersättning av allmänna medel för skada orsakad av deltagare i ett arbetsmarknadspolitiskt program eller arbetslivsinriktad rehabilitering m.m., och
c) ersättning enligt förordningen (1998:1785) om ersättning vid skada till deltagare i vissa arbetsmarknadspolitiska program m.m.
4. Anslagsposten får användas för resekostnader m.m. enligt 3 kap. 3 § förordningen (2017:819) om ersättning till deltagare i arbetsmarknadspolitiska insatser.
5. Anslagsposten får användas för ekonomiskt stöd till den som anordnar arbetsträning med 150 kronor per anvisningsdag eller förstärkt arbetsträning med 300 kronor per närvarodag enligt förordningen (2017:820) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare. För nyanlända som har en etableringsplan enligt den upphävda lagen (2010:197) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare får anslagsposten även användas ekonomiskt stöd till den som anordnar arbetsträning för vissa nyanlända invandrare med 150 kronor per anvisningsdag enligt förordningen (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program. Arbetsförmedlingen ska efter rekvisition ersätta kommuner för merkostnader som föranleds av verksamheter för vissa nyanlända som deltar i arbetsträning eller förstärkt arbetsträning med högst 150 kronor per anvisningsdag och deltagare.
6. Anslagsposten får användas för ekonomiskt stöd till arbetsgivare som anordnar arbetsträning inom praktiskt basår för vissa nyanlända invandrare enligt förordningen (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program för beslut fattade före den 1 januari 2018. Ekonomiskt stöd till anordnare av arbetsträning inom praktiskt basår får lämnas med högst 200 kronor per anvisningsdag och deltagare. Upphandlad utbildning inom praktiskt basår får uppgå till högst 25 procent av anvisningstiden per deltagare.
7. Efter rekvisition från Folkbildningsrådet får bidrag lämnas till särskilt anpassade sammanhållna utbildningar på folkhögskolor som anordnas för nyanlända som omfattas av etableringsuppdraget. Utbildningarna kan utgöra ett komplement till utbildning som avses i 14 § förordningen (2017:820) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare. Utbildningarna kan omfatta flera insatser som kombineras med varandra, bl.a. svenska samt orienterande, studieförberedande och arbetsförberedande insatser.
8. Efter rekvisition från Folkbildningsrådet får bidrag lämnas till förberedande insatser i form av folkhögskoleutbildning. Utbildningen kan innehålla kurser av orienterande, repeterande och motivationshöjande karaktär som syftar till att underlätta för den enskilde att påbörja eller återgå till reguljär utbildning, se 7 § och 30 § förordningen (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program. Bidrag får även, efter rekvisition från Folkbildningsrådet, lämnas till yrkesinriktad utbildning på folkhögskola, se 13 d § förordningen (2017:820) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare.
9. Anslagsposten får användas för tidiga insatser för en snabbare etablering på arbetsmarknaden för personer som bor i Migrationsverkets anläggningsboenden.
ap.6 Främjande- och utvecklingsinsatser för snabbspår
Anslagsposten får användas för statsbidrag till arbetsmarknadens parter i enlighet med förordningen (2015:848) om statsbidrag för särskilda främjande- och utvecklingsinsatser i syfte att påskynda nyanlända invandrares etablering på arbetsmarknaden.
1:4 | Lönebidrag och Samhall m.m. (Ramanslag) |
Disponeras av Arbetsförmedlingen | 13 321 869 |
ap.1 | Lönebidrag m.m. (ram) | 13 321 869 |
Villkor för anslag 1:4
ap.1 Lönebidrag m.m.
1. Anslagsposten får användas för bidrag enligt förordningen (2017:462) om särskilda insatser för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga enligt nedan:
– lönebidrag för utveckling i anställning,
– lönebidrag för anställning,
– lönebidrag för trygghet i anställning,
– ekonomiskt bidrag till arbetsgivare som kompletterar bidraget för lönekostnaderna,
– särskild stödperson för introduktion och uppföljning (SIUS),
– skyddat arbete hos offentlig arbetsgivare,
– bidrag till hjälpmedel på arbetsplatsen, bidrag för personligt biträde, bidrag till litteratur och tolk för personer med syn- eller hörselnedsättning och bidrag till uppstartskostnader vid start av näringsverksamhet.
Anslagsposten får även användas för bidrag som betalas ut i enlighet med övergångsbestämmelserna i nämnda förordning.
Medel som används för SIUS får avse utgifter av förvaltningskaraktär.
2. Anslagsposten får användas för projekt med arbetsmarknadspolitisk inriktning, enligt 31–32 §§ förordningen (2000:634) om arbetsmarknadspolitiska program, för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga.
3. Anslagsposten får användas för att utveckla och informera om ny teknik och datorbaserade arbetshjälpmedel för personer med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga samt för att bekosta experter som deltar i sådana ärenden.
4. Arbetsförmedlingen får svara för en viss del av den statliga nationella medfinansieringen av det nationella socialfondsprogrammet för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 enligt villkoren för anslagsposten. Arbetsförmedlingen får därutöver medfinansiera sådana projekt inom regionalfondsprogram för investering för tillväxt och sysselsättning för programperioden 2014–2020 som ligger i linje med målen för den svenska arbetsmarknadspolitiken och villkoren för anslagsposten.
1:12 | Nystartsjobb och stöd för yrkesintroduktionsanställningar (Ramanslag) |
Disponeras av Arbetsförmedlingen | 4 914 213 |
ap.1 | Nystartsjobb (ram) | 4 870 800 |
ap.2 | Stöd för yrkesintroduktionsanställningar (ram) | 43 413 |
Villkor för anslag 1:12
ap.1 Nystartsjobb
1. Anslagsposten får användas för stöd enligt förordningen (2006:1481) om stöd för nystartsjobb och förordningen (2018:43) om stöd för nystartsjobb.
ap.2 Stöd för yrkesintroduktionsanställningar
1. Anslagsposten får användas för stöd enligt förordningen (2013:1157) om stöd för yrkesintroduktionsanställningar vad avser lönesubventioner.
Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
1:5 | Bidrag för arbete mot långtidsarbetslöshet (Ramanslag) |
4.3 | Finansiella villkor |
4.3.1 | Finansiella villkor för anslag/anslagsposter |
Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering
Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2019 | Indrag av anslagsbelopp |
1:3 Etableringsersättning till vissa nyanlända invandrare | |||
ap.1 | 185 376 | Inget | 0 |
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2019 | Indrag av anslagsbelopp |
1:1 Arbetsförmedlingens förvaltningskostnader | |||
ap.1 | 228 626 | 3 % | 0 |
1:2 Bidrag till arbetslöshetsersättning och aktivitetsstöd | |||
ap.1 | 577 110 | Inget | 0 |
ap.2 | 656 554 | Inget | 0 |
ap.3 | 0 | Inget | 0 |
1:3 Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser | |||
ap.1 | 437 195 | Inget | 0 |
ap.4 | 0 | Inget | 0 |
ap.5 | 77 445 | Inget | 0 |
ap.6 | 0 | Inget | 0 |
1:4 Lönebidrag och Samhall m.m. | |||
ap.1 | 666 093 | Inget | 0 |
1:12 Nystartsjobb och stöd för yrkesintroduktionsanställningar | |||
ap.1 | 243 540 | Inget | 0 |
ap.2 | 2 170 | Inget | 0 |
4.3.2 | Omfördelning av anslagssparande |
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
Omfördelning från anslag/ap1 | Omfördelning till anslag/ap2 | Belopp (tkr) | Belopp andel (%) |
1:3 Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser | |||
1:3 ap.3 | 1:3 ap.1 | 100 % |
2 Anslag och anslagsposter är angivna med 2019 års nomenklatur
4.3.3 | Avslutade anslagsposter |
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
Anslag/ap | Anslagstyp |
1:3 Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser | |
ap.3 | ram |
Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
Anslag/ap | Anslagstyp |
1:5 Bidrag för arbete mot långtidsarbetslöshet | |
ap.1 | ram |
4.3.5 | Beställningsbemyndiganden |
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
Anslag/ap | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 - | |
Bemyndigande | Infriade åtaganden | Infriade åtaganden | Infriade åtaganden | Slutår | |
1:3 Kostnader för arbetsmarknadspolitiska program och insatser | |||||
ap.1 | 8 990 000 | 8 692 000 | 248 000 | 50 000 | 2028 |
ap.4 | 10 000 | 10 000 | 2020 | ||
ap.5 | 1 000 000 | 968 000 | 27 000 | 5 000 | 2028 |
1:4 Lönebidrag och Samhall m.m. | |||||
ap.1 | 14 500 000 | 11 272 000 | 3 028 000 | 200 000 | 2023 |
Villkor
Angivna belopp för infriade åtaganden är indikativa.
5 | Övriga villkor |
5.1 | Låneram och krediter |
Låneram (enl. 7 kap. 1 § budgetlagen) | 800 000 |
Räntekontokredit (enl. 7 kap. 4 § budgetlagen) | 300 000 |
5.2 | Utbetalningsplan |
Utbetalningsdatum | Belopp |
2019-01-25 | 635 073 |
2019-02-25 | 635 073 |
2019-03-25 | 635 073 |
2019-04-25 | 635 073 |
2019-05-25 | 635 073 |
2019-06-25 | 635 073 |
2019-07-25 | 635 073 |
2019-08-25 | 635 073 |
2019-09-25 | 635 073 |
2019-10-25 | 635 073 |
2019-11-25 | 635 073 |
2019-12-25 | 635 068 |
Summa | 7 620 871 |
1:1 ap.1 | Förvaltningskostnader för AF |
6 | Avgifter och bidrag |
6.1 | Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras |
Verksamhet | +/- t.o.m. 2017 | +/- 2018 | Int. 2019 | Kost. 2019 | +/- 2019 | Ack. +/- utgå. 2019 |
Uppdragsfinansierad verksamhet | ||||||
Tjänsteexport | 760 | 6 | 7 672 | 7 555 | 117 | 883 |
ÖVRIGA BESTÄMMELSER
1. Utgifter av förvaltningskaraktär får inte belasta andra anslag än 1:1 Arbetsförmedlingens förvaltningskostnader, om inte regeringen särskilt beslutar annat.
2. Utgifter för avslutade program och insatser får belasta de anslag som utgifterna tidigare har belastat.
3. Rättelser i form av återkrav för beslut om anställningsstöd i form av skattekreditering redovisas mot anslag 1:12 Nystartsjobb och stöd för yrkesintroduktionsanställningar.
4. Från Europeiska socialfonden inbetalade medel avseende programperioden 2000-2006 redovisas mot inkomsttitel 6412, Bidrag från Europeiska socialfonden 2000-2006, undertitel 001 Mål 3 och Equal.
5. Arbetsförmedlingens gemensamma kostnader ska fördelas månadsvis på den avgiftsfinansierade verksamheten.
6. Arbetsförmedlingen får under anslaget 1:3 Etableringsersättning till vissa nyanlända invandrare, anslaget 1:2 Bidrag till arbetslöshetsersättningoch aktivitetsstöd och anslaget 1:12 Nystartsjobb och stöd för yrkesintroduktionsanställningar fatta beslut som innebär ekonomiska åtaganden som medför framtida behov av anslag utan särskilt bemyndigande.
7. Arbetsförmedlingen ska månadsvis lämna bidrag till Försäkringskassan för utbetalningar i enlighet med villkoren under anslag 1:3 Ersättning för vissa nyanlända invandrare, anslagspost 1 och anslag 1:2 Bidrag till arbetslöshetsersättning och aktivitetsstöd anslagspost 1. Motsvarande bidrag ska även lämnas till Skatteverket för utbetalningar av stöd i form av krediteringar av arbetsgivarnas skattekonto i enlighet med villkoren under anslag 1:12 Nystartsjobb och stöd för yrkesintroduktionsanställningar.
Bidragen ska betalas ut till icke räntebärande konton, inom SCR-flödet, hos myndigheterna. Ej förbrukade medel som avser räkenskapsåret 2019 ska återbetalas till Arbetsförmedlingen så att de är Arbetsförmedlingen till handa senast den 12 januari 2020. Utbetalningar till eller återbetalningar från myndigheterna som avser räkenskapsåret 2019 och sker fram till och med den 12 januari 2020 ska redovisas mot 2019 års anslag. Motsvarande ska gälla vid årsskiftet 2019/2020. Utbetalande myndigheter ska månadsvis redovisa utbetalt belopp i sådan tid att det är Arbetsförmedlingen till handa senast den 12:e respektive månad. Underlaget för redovisningen av utbetalda belopp ska överenskommas mellan Arbetsförmedlingen och utbetalande myndigheter. Utbetalande myndigheter ansvarar för verifikationen av att utbetalningarna är korrekta och överensstämmer med de beslut som Arbetsförmedlingen fattat.