1. Kriminalvårdsstyrelsen skall redovisa den långsiktiga planeringen för verksamheten, ekonomin, personalbehoven, lokalförsörjningen och investeringsbehoven på en aggregerad nivå. Vidare skall en prognos över klientutvecklingen på åtminstone tre års sikt redovisas. Den långsiktiga planeringen skall redovisas i det budgetunderlag som skall lämnas till regeringen.
2. Kriminalvårdsstyrelsen skall redovisa utgiftsprognoser för åren 2004-2007 för samtliga anslag och poster som kriminalvården disponerar. Redovisningen skall ske senast den 20 januari, den 8 mars, den 30 april, den 9 augusti samt den 1 november. Utvecklingen skall analyseras och kommenteras.
3. Kriminalvårdsstyrelsen skall, som en del i kriminalvårdens effektiviseringsarbete, utreda förutsättningarna för att omorganisera kriminalvården till en myndighet. Uppdraget skall redovisas senast den 1 oktober 2004.
4. Kriminalvårdsstyrelsen skall utvärdera hur kriminalvårdens verksamhet har påverkats av lagen om överlämnande från Sverige enligt en europeisk arresteringsorder. Ärendemängden, fördelat på antal ärenden som avser överlämnande till respektive från Sverige, och kostnaderna för kriminalvården skall redovisas. Om kriminalvården i sin verksamhet har stött på problem vid tillämpningen skall även det redovisas. Vidare skall en analys av de förändringar som har varit eller som kan vara påkallade för kriminalvårdens del redovisas. Uppdraget skall redovisas i samband med årsredovisningen för 2004.
5. De myndigheter som ingår i Rådet för rättsväsendets informationsförsörjning (RIF-rådet) har den 6 juni 2003 gjort en principöverenskommelse om en handlingsplan för framtida åtgärder för en gemensam säkerhets- och kommunikationslösning. Kriminalvårdsstyrelsen skall redovisa vilka åtgärder som har vidtagits och vilka åtgärder som kommer att vidtas inom kriminalvården med anledning av handlingsplanen. Kriminalvårdsstyrelsen skall även redovisa och kommentera de åtgärder som har vidtagits inom kriminalvården med anledning av den strategiska plan för samordningen av rättsväsendets informationsförsörjning som RIF-rådet fastslog i februari 2002. I redovisningen skall göras en bedömning av vilka de ekonomiska konsekvenserna för kriminalvårdens del blir vid genomförandet av dels handlingsplanen, dels den strategiska planen. Bedömningen skall redovisas uppdelad på kostnadsminskningar och sådant som leder till att arbetet kan utföras effektivare och med högre kvalitet. Uppdraget skall redovisas senast den 30 juni 2004.
6. Kriminalvårdsstyrelsen skall i samband med delårsrapporten för 2004 redovisa och kommentera vad de tillskott som kriminalvården har fått under åren 2002-2004 har använts till och beräknas användas till.
Av redovisningen skall bl.a. framgå:
a) de tillskott kriminalvården fått för att kunna hantera det ökade platsbehovet på häkten och anstalter samt hur många nya häktes- och anstaltsplatser som har finansierats med tillskotten,
b) de tillskott kriminalvården fått för den särskilda narkotikasatsningen.
Tidigare beslutade uppdrag som ännu ej redovisats
7. Regeringen har genom beslut den 25 april 2002 uppdragit åt Kriminalvårdsstyrelsen att
1. genomföra en särskild satsning på att bekämpa narkotikamissbruket bland kriminalvårdens klienter,
2. kartlägga omfattningen och typen av problem som hindrar placeringar enligt 34 § lagen (1974:203) om kriminalvård i anstalt,
3. utveckla särskilda program för kontraktsvård,
4. öka kunskapen och utveckla metoderna för att förhindra att narkotika förs in på häkten och anstalter.
Uppdraget skall slutredovisas i årsredovisningen för år 2004.
8. Regeringen har genom beslut den 8 maj 2003 uppdragit åt Kriminalvårdsstyrelsen att tillskapa fler häktes- och anstaltsplatser på så sätt att anstaltsstrukturen i framtiden består av färre och större enheter.
Kriminalvårdsstyrelsen skall senast den 1 oktober 2004 till regeringen redovisa i vilken omfattning som nya platser har tillskapats och på vilket sätt detta har förändrat anstaltsstrukturen. Redovisningen skall avse perioden den 1 juni 2003 till och med den 1 september 2004. Av redovisningen skall även framgå i vad mån de nya platserna medger en flexibel användning och system med självförvaltning.
9. Regeringen har genom beslut den 16 oktober 2003 uppdragit åt Kriminalvårdsstyrelsen att, i samverkan med Domstolsverket, hitta former för hur häktningsverksamheten skall samordnas och snarast inleda denna samordning (Ju2003/7913/DOM). En rapport om hur samverkan genomförts skall inkomma till regeringen senast den 1 april 2004.
10. Den 18 december 2003 fick Kriminalvårdsstyrelsen i uppdrag att, tillsammans med Domstolsverket, Riksåklagaren, Ekobrottsmyndigheten, Rikspolisstyrelsen, Statens kriminaltekniska laboratorium och Rättsmedicinalverket utreda frågan om finansiering av utrustning för videokonferens och presentationsteknik i de allmänna domstolarna. Uppdraget skall redovisas senast den 31 mars 2004.